Grad Ploče, 23. 05.(srijeda) 2012.  20 sati

Dom športova Ploče

LIJEPOM NAŠOM

(klikom na logo ulazite na listu izvođača)

klikom na foto otvara Vam se program proslave

Zašto pločanski psi lutalice ne znaju čitati?

Ocjena: / 49
LošeOdlično 

Grad Ploče već dugi niz godina ima problem pasa lutalica i nikada se taj problem nije odgovarajuće riješio. Psi lutalice su dio nas i ne treba zatvarati oči pred tom činjenicom kao što ga, čini se, zatvara aktualna gradska vlast.

Na 16. sjednici Gradskog vijeća sam postavio pitanje upućeno gradonačelniku Vejiću a koje glasi:

Šta Grad napokon misli nešto učiniti vezano za problem pasa lutalica u Pločama? Naime, u tehničkoj radionici postoji ilegalni azil za napuštene životinje. Samo dobrom voljom pojedinih građana te se životinje još prehranjuju i još uvijek ne ugrožavaju sigurnost građana.

Apeliram da se što hitnije izdvoje novčana sredstva za sterilizaciju i ostalo tretiranje pojedinih životinja kao i sredstva za njihovu ishranu. Počinje školska godina, u interesu je svih da ti psi lutalice ne ugrožavaju živote djece. Također apeliram da se u suradnji sa veterinarskim inspektorom uz određenu naknadu riješi navedeni problem dok će se odgovorni građani potruditi oko njihovom udomljavanja.

Na žalost, ovo pitanje je postavljeno prije skoro tri mjeseca i potpuno je izgubilo na aktualnosti jer strpljenje grupe građana koja se skrbila za te napuštene životinje je pri samom kraju. Osim što više nemaju novaca za hranu, vjerujem da nemaju ni živaca u ovoj borbi sa vjetrenjačama.

Osobno sam danas u šetnji gradom vidio par napuštenih primjeraka koji njuškaju vrećice prolaznika u potrazi za hranom.  Jedna od osoba koja se skrbi(la) za pse lutalice mi govori da već imaju par skotnih primjeraka što znači kroz mjesec dva još desetak pasa iste sudbine.

Jednom riječju - katastrofa.

Istina, gradonačelnik Vejić je uredno odgovorio da je dana 01. listopada donio Zaključak o financiranju izrade boksa za pse lutalice sa područja Grada Ploča u sklopu postojećeg boksa za pse u Dubrovniku, predio Žarkovica, i da je prihvaćena ponuda Društva za zaštitu životinja Dubrovnik za sterilizaciju, cijepljenje i čipiranje pasa lutalica.

Kod sebe imam i preslik zaključka i u njemu se navodi da su troškovi sterilizacije 500,00 kn (ženka) odnosno 350,00 kn (mužjak), cjiepljenja i čipiranja 250,00 kn po psu, a uplate se vrše na žiro račun ambulante koja vrši predmetne usluge. Dalje se navodi da će se radovi, sterilizacija, cijepljenje i čipiranje financirati iz proračunske stavke R-231 proračuna Grada Ploča za 2010. godinu.

Sve super, samo postoji jedna kvaka.

Ništa od navedenog nije učinjeno osim što se je donijela odluka.

Ako se psi mogu prehraniti i cijepiti sa papirom, onda super. Problem riješen.

Pohvalno je od gradonačelnika što je donio takovu odluku, ali odluke treba i sprovesti u djelo. Niti jedan primjerak pasa lutalica iz ovog problema nije ni cijepljen, ni čipiran, a vidimo iz stanja pojedinih primjeraka, ni steriliziran. O nekakvoj hrani za te pse da i ne govorim.

Dobri ljudi, odgovorni građani, volonteri su izdvojili svoj novac i kupili sirotim životinjama hranu ali i njihovom strpljenju ima kraja.

Zar se nije moglo jednostavnije uplatit novac veterinaru u Pločama i ti bi se psi tretirali na vrijeme?

Ako je grad već preuzeo odgovornost za pse lutalice onda bi se trebali i u stvarnosti skrbiti za njih. To je uostalom njihova dužnost!

Šta sad učiniti kad je problem već eskalirao? Tko će odgovarati za eventualne posljedice koje ti napušteni psi mogu uzrokovat? Gladni i promrzli mogu praviti strahovite probleme građanima, posebno školskoj djeci u čijoj se neposrednoj sredini nalaze.

Mene zanima čime se bave naši komunalni redari? Jesu li oni našli razloga za eventualnu intervenciju i je li zaista sve prepušteno volji građana?

Mjesni odbor Ploče je na temelju zaključaka sa sjednice, 28. listopada uputio Požurnicu za rješenjem problema pasa lutalica a sve s razlogom da se već donosene odluke sprovedu. Odgovor, pogađate, nije stigao.

Možda je krivnja na Društvu za zaštitu životinja Dubrovnik, ne znam. Možda su oni novce od Grada dobili ali su se oglušili na obaveze? Kontrolira li Grad Ploče gdje i kako se troše proračunski novci u tom slučaju?

Ako zaista više nije krivnja gradonačelnika i ako je on donošenjem odluke o financiranju svoje učinio, onda je kriv što ne kontrolira odobrene iznose kako se (ne)troše za što su predviđeni i što ne kontrolira kako se ne sprovode njegove odluke.

Bilo kako bilo, psi lutalice će vrlo skoro preplaviti grad i tek onda ćemo stvarno postati svjesni ovog problema.

A detekcija problema pa čak i odluka o rješenju je bila pravovremena.

Možda je problem što psi ne znaju čitati?